x

Trzy błędy przy ocieplaniu domu

Błędy przy ocieplaniu domu mogą być popełniane nie tylko w fazie projektowania ale również na każdym kolejnym etapie realizacji inwestycji. Tymczasem niewłaściwie wykonane ocieplenie domu może być przyczyną znacznego wzrostu kosztów jego ogrzewania. Straty ciepła przez ściany zewnętrzne wynoszą do 40 procent ogólnych strat. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

System czy “składak”?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest mieszanie elementów systemów ociepleń od różnych producentów oraz niewłaściwy dobór materiału izolacyjnego i jego nieodpowiednia grubość. Dotyczy to w szczególności, najczęściej stosowanego do ociepleń, styropianu. Właściwości izolacyjne styropianu zależą od jego gęstości, czyli od upakowania granulek polistyrenu, z których jest on zbudowany. Oznacza to, że im więcej jest granulek tym wyższa jest waga płyty styropianowej i tym lepsze są jej właściwości termoizolacyjne. Dlatego ważne jest, czy kupowane przez nas opakowanie styropianu zawiera rzetelną informację o jego gęstości (wadze 1 m³) oraz czy styropian faktycznie ta wagę „trzyma”

Przykładowo każde opakowanie styropianu budowlanego Knauf Therm ma podaną dokładną wagę 1 m³, co łatwo sprawdzić, ważąc po prostu paczkę. W miejscach, gdzie szczególnie zależy nam na oszczędności powierzchni – np. na balkonach, czy loggiach warto zastosować styropian grafitowy. Ma on mniejszą grubość od zwykłego styropianu o ok. 30%, przy tych samych właściwościach termicznych. Znakomicie do tego celu nadaje się np. styropian fasadowy KNAUF Therm EXPERT Fasada XTherm λ 32. Jego doskonałe parametry termoizolacyjne powodują, że stosowany jest do ocieplania całych elewacji.

shutterstock_375293935

Styropian (lub wełna) to tylko jeden ze składników systemu. Równie ważne jest zastosowanie pozostałych jego części: kleju, kołków, siatki zbrojącej, listew, czy narożników. Wszystkie te elementy powinny pochodzić od jednego producenta, a nie być “poskładane” przez wykonawcę, który może się kierować wyłącznie ich ceną. Daje to pewność, że system będzie odpowiednio “pracował” i pozwoli na uzyskanie gwarancji od producenta. Dodatkowo trzeba pamiętać, że każdy producent ma zadeklarowane parametry izolacyjności termicznej swoich materiałów. Zmiana nawet jednego z elementów systemu może doprowadzić do utraty parametrów użytkowych na poziomie gwarantowanym przez producenta. Knauf oferuje kompletny system ociepleń oparty zarówno na styropianie – Knauf Thermo, jak i na wełnie mineralnej – Knauf Thermo W.

Nieprawidłowe mocowanie płyt styropianowych i z wełny

Płyty ocieplenia muszą być układane na wyrównanym i dobrze odpylonym podłożu, tak by zapewnić dobrą przyczepność dla kleju. Kołki i kotwy i powinny być zagłębione w ścianie minimum na 5 cm. W przypadku mocowania płyt szczególną uwagę należy zwrócić na dwa podstawowe elementy: zapobieganie powstawaniu szczelin między płytami ocieplenia i sposób w jaki nakładany jest klej. Musi być on rozprowadzony również po obwodzie płyty, a nie tylko nakładany w formie pojedynczych “placków”. W przeciwnym razie płyty będą niedostatecznie ustabilizowane, a powierzchnia tynku narażona na pękanie.

Powstawanie szczelin między płytami można wyeliminować na dwa sposoby: albo poprzez zastosowanie dwóch warstw izolacji i wtedy układa się je w systemie “mijankowym”, albo poprzez użycie płyt z frezowanymi krawędziami. W obydwu przypadkach najlepsze do tego celu są płyty KNAUF Therm TECH Fasada λ 40 lub KNAUF Therm TECH Fasada λ 42. Jeżeli zastosujemy płyty z prostymi krawędziami zamiast tych frezowanych, powstałe pomiędzy nimi szczeliny możemy wypełnić pianą poliuretanową (np. Piana Izolacyjno-Montażowa Knauf Therm Expert) Jeżeli jednocześnie dopilnujemy, by siatka zbrojeniowa była wtapiana na położony wcześniej klej, a nie odwrotnie, to unikniemy najpoważniejszych błędów montażowych.

Płyty z wełny mineralnej są cięższe niż ze styropianu, wymagają więc kleju o większej wytrzymałości. Najlepszy do tego celu jest Knauf klej zbrojony włóknem. Jest on integralnym elementem systemu Knauf Thermo W.

Wszędzie tam, gdzie zależy nam na paroprzepuszczalności ścian zalecane jest zastosowanie wełny mineralnej. Dotyczy to nie tylko budownictwa drewnianego, ale również już istniejących budynków, które mogą być zawilgocone. Jednak należy pamiętać, że paroprzepuszczalność ściany zależy nie tylko od rodzaju ocieplenia, ale też od paroprzepuszczalności wszystkich warstw. Dlatego np. na wełnie mineralnej nie można kłaść tynków akrylowych.

Nieprawidłowe wykonanie nadproży

Nadproża umieszczone ponad otworami okiennymi i drzwiowymi to miejsca, gdzie mogą powstawać mostki cieplne, a nieprawidłowo ocieplone. np. zbyt cienką warstwą ocieplenia, mogą dodatkowo powodować pękanie tynku. Ponieważ nadproża najczęściej wykonane są z żelbetu i mają gorszą przyczepność, powinny być potraktowane niezwykle starannie.

W ścianach jednowarstwowych korzysta się najczęściej z gotowych kształtek nadproży, wypełnionych kilkucentymetrową warstwą styropianu. Można także zastosować w tych miejscach izolację ze styropianu o lepszych parametrach cieplnych -np styropian grafitowy KNAUF Therm EXPERT Fasada XTherm λ 32. Natomiast w ścianach wielowarstwowych cała powierzchnia ściany wraz z nadprożem powinna być ocieplona 12 centymetrową warstwą styropianu KNAUF Therm TECH Fasada λ 40, idealnym do izolacji wieńców, nadproży i innych mostków termicznych.

Ocieplenie dachu

Nieprawidłowo ocieplony dach może być źródłem ogromnych strat cieplnych sięgających 30% ogólnych strat. Ponieważ jest to bardzo obszerny temat, omówimy go w osobnym artykule.

shutterstock_355888256

PORADNIK TECHNICZNY

KNAUF Therm EXPERT Fasada XTherm λ 32

fasadatherm

KNAUF Therm TECH Fasada λ 40

fasada1

KNAUF Therm TECH Fasada λ 42

fasada3

Piana Izolacyjno-Montażowa Knauf Therm Expert

p_201_20140326_153152_big

 

 

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE