x

Tynki cementowo-wapienne

Tynki cementowo-wapienne stanowią jeden z najbardziej powszechnych i tradycyjnych sposobów tynkowania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych. We wnętrzach mogą stanowić ostateczne wykończenie ścian i sufitów, ale są też bardzo dobrym podłożem pod farby, tapety czy płytki ceramiczne. Dzięki temu że są paroprzepuszczalne, mogą być układane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, przekraczającej nawet 70%. Polecane są też do pomieszczeń nieogrzewanych, gdzie temperatura spada poniżej + 5°C. Stosowane są w postaci gotowych, suchych mieszanek, które oprócz cementu i wapna zawierają szereg dodatków uszlachetniających.

shutterstock_296148446


Tynki cementowo-wapienne układa się na ogół w postaci dwóch warstw: obrzutki i narzutu. Nierówności przekraczające 20 mm wyrównuje się poprzez wykonanie podwójnego narzutu. Jako obrzutkę stosuje się tynki cementowo-wapienne lub cementowe. Dodatkowo chłonne ściany i stropy wymagają specjalnego środka gruntującego, źle dobrany środek gruntujący może być przyczyną kłopotów z przyczepnością tynku. W tej sytuacji najlepiej sięgnąć po rozwiązania systemowe, które zawierają wszystkie komponenty odpowiedniego rodzaju i odpowiedniej jakości. Knauf dysponuje systemem zarówno gotowych tynków wapienno-cementowych, jak i środkami gruntującymi oraz specjalną obrzutką cementowo-wapienną.
Spośród kilku rodzajów tynków cementowo-wapiennych firmy Knauf, tutaj omówimy najpopularniejszy – Knauf Cover-in Slow Light 05. Jest to lekki, drobnoziarnisty tynk do wnętrz, przystosowany do wszelkich pomieszczeń, w tym o podwyższonej wilgotności, takich jak: łazienki, sauny, pralnie, kuchnie przemysłowe, piwnice czy garaże. Stosowany jest przede wszystkim do wykonywania tynków podkładowych pod szpachle gipsowe, szpachle cementowo-wapienne, płytki ceramiczne lub jako warstwę gotową do malowania.

Cover In Slow_Light_05

Przygotowanie podłoża

Knauf Cover-in Slow Light 05 można kłaść na ścianach i stropach ceramicznych, betonie komórkowym i zwykłym oraz na tradycyjnych tynkach cementowo-wapiennych.
Podłoże musi być nośne, zwarte, suche, mocne i odkurzone. Do nakładania tynku można przystąpić dopiero po okresie osiadania, skurczu i schnięcia murów i ścian budynku. Dla ścian murowanych czas dojrzewania trwa od 2 do 3 miesięcy, a dla ścian i elementów betonowych od 4 do 6 miesięcy. Prace tynkarskie najlepiej przeprowadzać przy temperaturach wnętrz od + 5°C do + 25°C.

Cover_CONNECT
Zasady układania poszczególnych warstw tynku

Podłoża chłonne, takie jak suporex, silikat, ytong należy zagruntować środkiem Knauf Haftgrund. Zastosowanie środka gruntującego zabezpiecza przed zbyt szybkim oddawaniem wody do podłoża, czyli tak zwanym „wypaleniem” tynku. Podłoża zapylone, takie jak stare tynki cementowo-wapienne czy cegła gruntuje się środkiem Knauf Tiefengrund. Zapobiegają one nierównomiernemu schnięciu i wzmacniają podłoże.
Dopiero po zagruntowaniu podłoża i wyschnięciu środka gruntującego można dać pierwszą warstwę – obrzutkę cementowo-wapienną Knauf Cover Connect o grubości od 4 do 8 mm. Zwiększa ona przyczepność i reguluje chłonność podłoża.


HAFTGRUND
Czas wysychania obrzutki to minimum 48 godzin. Dopiero wtedy można nakładać tynk Knauf Cover-in Slow Light 05. Średnia grubość jednej warstwy wynosi około 15 mm – w zależności od nierówności ścian. Po wykonaniu narzutu materiał ściąga się łatą H i uzupełnia w miejscach, gdzie występują braki, a następnie ponownie wyrównuje.
Następnego dnia tynk stężeje na tyle, że nadaje się już do wyrównywania łatą trapezową. W ten sposób uzyskujemy równomierne podłoże, gotowe do zacierania mechanicznego lub ręcznego przy użyciu pacy styropianowej lub poliuretanowej. Ostateczną, jednolitą i drobną strukturę uzyskuje się przy pomocy pacy z gąbką lub filcem. Świeży tynk należy chronić przed szybkim wyschnięciem i nie należy go wietrzyć przez około 30 dni po to, by uniknąć powstawania mikropęknięć.

Jakich błędów unikać

Jakość uzyskanego efektu zależy przede wszystkim od dokładności wykonania obrzutki. Należy pamiętać, że obrzutka nie może być przewodniona. Konsystencja obrzutki powinna być na tyle gęsta, by uzyskać chropowatą, porowatą powierzchnię. Natomiast najczęstszym błędem jest zbyt krótki okres między nałożeniem obrzutki i samego tynku. Przerwa powinna wynosić minimum 24 godziny, ale wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu jest rzędu 20°C. Przy niższych temperaturach i dużej wilgotności powietrza ten czas może się wydłużyć.
Tynki cementowo-wapienne mogą być dwu- lub trzywarstwowe. Jeśli układana ma być trzecia warstwa, przerwa technologiczna między drugą, a trzecią zależy od rodzaju podłoża. Zazwyczaj trzeba zaczekać z nakładaniem trzeciej warstwy do następnego dnia.
Przed rozpoczęciem tynkowania, bardzo ważne jest odpowiednie. zagruntowanie powierzchni chłonnych. Pisaliśmy o tym już wcześniej, ale warto to raz jeszcze podkreślić, ponieważ jest to jeden z najczęstszych błędów wykonawczych
Szczególną uwagę należy też zwrócić na odpowiednią pielęgnację tynku po nałożeniu, chroniąc go przed zbyt szybkim wyschnięciem.

 

PORADNIK TECHNICZNY

Knauf Cover Connect

Cover_CONNECT

Knauf Haftgrund

HAFTGRUND

Knauf Cover-in Slow Light 05

 

 

Cover In Slow_Light_05

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE