x

Tynki mozaikowe – gdzie je stosować?

Budowa i remont

Coraz oraz popularniejszym sposobem wykańczania elewacji domów, szczególnie przy wysokiej piwnicy, są tynki mozaikowe. Trwałe, odporne na wodę, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne zastępują coraz częściej okładziny z płytek klinkierowych. Można je też stosować w pomieszczeniach wewnętrznych, na przykład garażach.

W porównaniu z klinkierem tynki mozaikowe (zwane też kamyczkowymi) nakłada się stosunkowo szybko. Coraz większa jest też paleta dostępnych barw i odcieni takich tynków. Tynki mozaikowe są tynkami cienkowarstwowymi, o grubości kruszywa 1-3 mm. Ponieważ ich spoiwem jest żywica, są o wiele bardziej odporne na mycie niż inne tynki dekoracyjne.

Na jakie powierzchnie można nakładać tynki mozaikowe? W zasadzie na każde, po wcześniejszym zagruntowaniu. Podłożem może być zarówno tradycyjny tynk cementowy lub cementowo-wapienny, jak i suchy tynk z płyty gipsowej. Mozaikę można zrobić też na ścianie betonowej pod warunkiem jednak, że jest idealnie równa. To zresztą wymóg wszystkich tynków cienkowarstwowych.

Tynk mozaikowy może też być położony jako warstwa zewnętrzna bezspoinowego systemu ociepleń na styropian pokryty warstwą kleju z zatopioną siatką zbrojącą. Tu także należy pamiętać o przeszlifowaniu powierzchni w celu uzyskania idealnej gładkości elewacji, a następnie zagruntowaniu jej wskazanym przez producenta preparatem przez położeniem tynku.

Nie powinno się więc układać tynków mozaikowych na starych, kruszących się zaprawach tynkarskich, gdyż nowy tynk będzie odpadał razem z nimi. Ponieważ jest dość drogi (cena metra kwadratowego z położeniem i wykonaniem to 50-80 zł). tynk mozaikowy najlepiej sprawdza się jako wykończenie ozdobnych fragmentów elewacji takich jak cokoły budynków czy powierzchnie wokół okien i drzwi. Dobrze też wygląda jako wykończenie betonowych ogrodzeń czy lamperia w narażonych na częste zabrudzenia wnętrzach.

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE