Tynki zewnętrzne – kiedy najlepiej wykonać elewację?
Tynki zewnętrzne – kiedy najlepiej wykonać elewację?
Przypomnij sobie ten moment, kiedy po raz pierwszy patrzyłaś na projekt swojego wymarzonego domu. Oprócz względów praktycznych, to pewnie jego wygląd zewnętrzny przyprawiał Cię o szybsze bicie serca. Piękne okna, bryła budynku i …podkreślający ją kolor elewacji. Czy wiesz, co zrobić, aby cieszyć się nim jak najdłużej? Kiedy najlepiej kłaść tynki zewnętrzne?
Tynki zewnętrzne mogą zapewnić Twojemu domowi piękny wygląd na lata, należy jednak zadbać, aby elewacja wykonana została w odpowiednich warunkach. I choć jest to etap prac, który z pewnością powierzysz fachowcom, warto poznać kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci lepiej koordynować ich pracę.
Źle nałożony tynk zewnętrzny pęka, łuszczy się czy przebarwia. Jego aplikacja w nieodpowiednich warunkach może nie tylko utrudniać pracę, ale wręcz skutkować nieestetycznym wykończeniem elewacji budynku. Tynkowanie ścian zewnętrznych może utrudniać lista czynników, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu prac: temperatura, opady, wiatr, a nawet czas od oddania stanu surowego budynku. Dopilnuj, by na Twojej budowie ten etap prac przebiegał w odpowiednim czasie i sprzyjających warunkach.
Tynkowanie po zakończeniu prac nad stanem surowym
Ostatnim czynnikiem, istotnym dla odpowiedniego zaplanowania położenia tynku zewnętrznego, jest etap budowy. Nie można zapominać, że nowo wybudowane ściany pracują, ponieważ budynek osiada a mury się kurczą.
Kładzenie tynków zewnętrznych zaleca się po zakończeniu prac nad stanem surowym. Optymalną sytuacją jest, kiedy sezon rozpoczniemy od zamknięcia stanu surowego. Od tego momentu musi minąć minimum 6 miesięcy, zanim zaczniemy kłaść tynki zewnętrzne. Uwzględnia się tu położenie i wyschnięcie tynków wewnętrznych, ukończenie dachu i osadzenie okien. Dopiero kiedy budynek osiądzie, można przystąpić do tynkowania zewnętrznego. W przeciwnym razie za szybko położony tynk zacznie pękać.
Tynkowanie podczas upałów i mrozów
Podstawową zasadą jest tynkowanie, kiedy na zewnątrz panują umiarkowane temperatury (od 5°C do 20°C). Najlepszymi porami roku dla tego typu prac są więc wiosna i jesień. Tynkowanie w zbyt niskiej temperaturze może doprowadzić do nieprawidłowego łączenia się zaprawy. Wynika to z wydłużenia się czasu wiązania tynków. Mróz może ten proces całkowicie zatrzymać, a na elewacji pojawią się nieodwracalne, białe przebarwienia. Zbyt niska temperatura może również skutkować „przemrożeniem” tynku, co niestety skończy się jego odpadaniem od powierzchni ścian.
Nieprawidłowe jest również nakładanie tynku zewnętrznego przy temperaturach przekraczających 20°C oraz przy zbyt nagrzanym podłożu. Tynk nakładany w takich warunkach wysycha zbyt szybko, przez co na elewacji pozostaną widoczne łączenia poszczególnych etapów nakładania zaprawy. Tynkowanie podczas upałów może dodatkowo utrudniać pracę, ponieważ tynk schnie już podczas aplikacji, uniemożliwiając odpowiednie, równomierne rozprowadzenie. Efektem tynkowania w takich warunkach mogą być nieusuwalne przebarwienia, jak również pękanie tynku i odspajanie się elewacji od muru.
Pamiętaj: W celu ochrony przed niepożądanymi skutkami tynkowania w zbyt wysokiej temperaturze należy korzystać z siatek osłonowych. Innym rozwiązaniem jest takie zaplanowanie prac w ciągu dnia, aby nie tynkować ścian nasłonecznionych, jak również unikanie najgorętszych godzin, kiedy elewacja się nagrzewa. Więcej na ten temat w artykule: Temperatury dla tynków zewnętrznych.
Tynkowanie przy silnym wietrze
Drugim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas tynkowania, jest wiatr. Powinno się unikać rozprowadzania tynku przy silnym wietrze, ponieważ może on wychładzać lub wysuszać elewację. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po siatki osłonowe, które zminimalizują wpływ tego czynnika na tynkowaną elewację budynku. Kluczową rolę odgrywają pierwsze 24 godziny po wykonaniu prac, w czasie których tynk jest najbardziej wrażliwy.
Tynkowanie w deszczu i przy dużej wilgotności
Ściana, którą zamierzamy tynkować, powinna być przede wszystkim sucha i niepyląca. Tynkowanie ścian zewnętrznych w czasie deszczu prowadzi do powstawania przebarwień, a zaprawa nakładana na wilgotne podłoże będzie się od niego w przyszłości odspajać. Dopóki tynk się nie zwiąże musi być chroniony przed deszczem, który będzie wypłukiwał składniki. Po zakończeniu robót najlepiej zostawić rusztowanie z założoną siatką ochronną. W przypadku tynków silikatowych wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60%, ponieważ mogą pojawić się na nich wykwity. Odradza się więc ich nakładanie wczesną wiosną i późną jesienią ze względu na dużą sumę opadów w tych okresach.
Jakie tynki zewnętrzne wybrać?
Skoro wiesz już, w jakich warunkach najlepiej położyć tynk na zewnątrz budynku, pora na wybór odpowiedniej zaprawy. Najpopularniejsze tynki zewnętrzne to tynki mineralne, akrylowe, silikatowe, silikonowe i siloksanowe. Jeśli budynek powstaje w otoczeniu zieleni, najlepiej wybrać tynki mineralne (KNAUF RP 240) lub silikatowe (KNAUF KATI), które zmniejszają rozwój glonów, grzybów czy zabrudzeń organicznych. Dla lokalizacji narażonych na zabrudzenia, jak sąsiedztwo ruchliwej drogi, polecane są tynki silikonowe (KNAUF CONNI), które najłatwiej utrzymać w czystości. Jeżeli w grę wchodzi aspekt ekonomiczny, polecamy tynk akrylowy (KNAUF ADDI). Sprawdzi się on również na budynkach gospodarczych ze względu na odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Poza położeniem tynku w odpowiednich warunkach, warto również pamiętać o jego pielęgnacji. Chociaż właściwie zastosowane tynki przez lata nie będą wymagały konserwacji, to z czasem na każdym tynku mogą powstać zabrudzenia czy rozwój mikroorganizmów. Warto w takich przypadkach co 10-15 lat przemyć elewację myjką ciśnieniową ze specjalnym środkiem do mycia elewacji Knauf Fassi i przemalować.
Odpowiednio dobrany, położony i konserwowany tynk zewnętrzny zapewni estetyczny wygląd elewacji budynku, spełniając wszystkie oczekiwania.
Co nagle to po diable
Oczywiście, że chcemy, aby nasz dom w końcu zaczął wyglądać jak z wizualizacji. Dla dobra własnej inwestycji nie warto jednak na siłę przyspieszać prac nad elewacją zewnętrzną. Lepiej zaczekać na sprzyjającą porę roku oraz upewnić się, że wybrana przez nas ekipa wie, jak odpowiednio zabezpieczyć ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Obiecujemy, że warto! Będzie pięknie!