Wanna czy prysznic – na co się zdecydować?
Aranżując łazienkę bardzo często stajemy przed dylematem: wanna czy prysznic? Idealnie byłoby posiadać obie te rzeczy, ale co zrobić, jeśli rozmiar łazienki na to nie pozwala? Obie opcje mają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im i spróbujmy wybrać optymalne rozwiązanie.
Wanna
Nawet najwygodniejsza kabina prysznicowa nie może równać się z komfortem, jaki daje gorąca kąpiel w wannie pełnej pachnącej piany. Jeśli jesteście zwolennikami wygody – dylemat rozwiązany. Jeśli jednak zwracacie uwagę na funkcjonalność, wanna na tym polu nie wypada zbyt dobrze. Jednorazowa kąpiel to około 100 l. wody. W przypadku osób starszych wysoki próg wanny może czasem być przeszkodą nie do pokonania. Nie wspominając o ryzyku poślizgnięcia.
Kabina prysznicowa
W ogólnym rozrachunku wypada znacznie lepiej niż wanna. Szybki prysznic to zużycie około 40 l. wody, co przy wieloosobowej rodzinie przynosi duże oszczędności. Niski próg dużo lepiej sprawdza się w przypadku osób starszych czy niepełnosprawnych. Kabina prysznicowa zajmuje też znacznie mniej miejsca, przez co jest idealna do małego metrażu. Wymaga jednak częstszego czyszczenia i łatwo pokrywa się kamieniem. Prysznic nie zapewni też rozrywki dzieciom, które przepadają za zabawą w wannie.
Wanna z parawanem
W przypadku, gdy nie potrafimy wybrać, producenci urządzeń sanitarnych proponują rozwiązanie w stylu 2w1. Wanna z parawanem to doskonały pomysł do większej łazienki. Spełnia zarówno funkcje wygodnej wanny jak i oszczędnej kabiny prysznicowej.
Parawan może być uchylny lub składany. Zwykle wykonuje się go z hartowanego szkła, ale w najtańszej wersji występuje jako kurtyna z nieprzemakalnego materiału lub folii.
Hydroizolacja
Cokolwiek wybierzecie, pamiętajcie o odpowiednim zabezpieczeniu łazienki przed zalaniem. Powłoka uszczelniająca Hydro Flex firmy Knauf to niezawodna ochrona przed wilgocią w postaci płynnej folii. Cienka warstwa położona pod okładziną ceramiczną sprawi, że łazienka będzie chroniona przed zalaniem i jego nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Okładzina z płytek ceramicznych nie zapewnia całkowitej szczelności. Przenikająca do podłoża wilgoć może doprowadzić do zagrzybienia pomieszczenia lub uszkodzenia powierzchni ścian i podłóg. Knauf Hydro Flex to wysokoplastyczna, płynna masa, która po nałożeniu na podłoże tworzy nieprzepuszczalną powłokę i chroni przed działaniem wody. Folią w płynie Knauf Hydro Flex można zabezpieczyć ściany i podłogi wokół umywalek, wanien, toalet i kabin prysznicowych. Dla optymalnego zabezpieczenia ściany zalecamy wykonanie hydroizolacji aż do sufitu. Folię w płynie należy także koniecznie położyć na wszystkich zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych np. na obudowie wanny.
Folia w płynie Knauf Hydro Flex jest gotowa do użycia od razu po otwarciu, wystarczy tylko dokładnie wymieszać zawartość wiaderka, aby uzyskać właściwą konsystencję.