Czy warto ocieplić poddasze?
Niezależnie od tego, czy poddasze w naszym domu jest użytkowe czy też nie, istotne jest jego ocieplenie. W obu przypadkach należy dobrać odpowiednie materiały; ocieplane są także różne elementy (w przypadku poddasza użytkowego – połacie dachowe, natomiast przy nieużytkowym ociepla się jedynie strop nad ostatnią kondygnacją). Dlaczego warto ocieplić poddasze i jakich materiałów użyć w tym celu?
Dlaczego warto ocieplić poddasze?
O ile ocieplanie ścian budynku wydaje się oczywiste i konieczne, o tyle wykonanie tej samej czynności w przypadku poddasza może budzić pewne wątpliwości. Należy jednak pamiętać, że to przez poddasze będzie uciekać ciepło z pomieszczeń znajdujących się poniżej, co z kolei doprowadzi do wysokich opłat za ogrzewanie (dotyczy to poddasza nieużytkowego; ocieplenie poddasza użytkowego jest konieczne ze względu na zachowanie odpowiedniej temperatury, tak jak w przypadku każdego innego pomieszczenia). Niepoprawnie ocieplone poddasze (lub brak wykonanej izolacji termicznej) może spowodować utratę od 10 do nawet 25% ciepła. Dodatkowo zła termoizolacja może doprowadzić do zawilgocenia, rozwoju grzybów i pleśni, a ostatecznie nawet do gnicia drewnianej części konstrukcji dachu.
Ocieplenie poddasza użytkowego: jakich materiałów najlepiej użyć?
Prace nad ociepleniem poddasza użytkowego można rozpocząć, gdy budynek jest w stanie surowym zamkniętym (czyli przy wstawionych oknach i ułożonych pokryciach dachowych). Wybieranie odpowiedniego materiału izolacyjnego należy rozpocząć od ustalenia, czy będzie on dokładnie wypełniał przestrzenie między więźbą dachową; z tego względu najlepiej postawić na materiał nie rozwarstwiający się, a jednocześnie sprężysty. Można zatem użyć płyt z wełny mineralnej szklanej (chroniącej dodatkowo drewnianą konstrukcję dachu przed ogniem) czy płyt styropianowych (sprężystych lub grafitowych). Wełną mineralną szklaną przeznaczoną specjalnie do ocieplania poddaszy są np. maty z serii Unifit i Classic, które cechują się zwiększoną trwałością i bardzo dobrych parametrach w zakresie izolacji akustycznej i niepalności. Należy pamiętać także o tym, że ocieplanie poddasza wiąże się z wykorzystaniem systemowego rusztu metalowego.
Poddasze nieużytkowe: rodzaje stropu, najlepsze materiały
Kwestię ocieplenia poddasza nieużytkowego reguluje prawo budowlane –od 2017 r. współczynnik przenikania ciepła może wynosić maksymalnie 0,18 W/(m²K). Przy nieużywanych strychu nie ociepla się jednak połaci dachowych, a strop.
W zależności od rodzaju stropu sprawdzą się różne materiały. Na przykład strop betonowy ociepla się najczęściej wełną mineralną skalną (kamienną), najlepiej o niedużej gęstości (np. takich jak ten produkt). W przypadku bardzo niskiego stropu betonowego można wykorzystać sypkie produkty termoizolacyjne – granulat wełniany, styropianowy lub włókna celulozowe. Z kolei jeśli chodzi z kolei o strop drewniany, świetnie sprawdzi się wełna mineralna szklana, która zabezpiecza konstrukcję przed pożarem.