Wiatrołap. Małe pomieszczenie – wiele korzyści
W wielu budynkach mieszkalnych funkcjonuje niewielkie, pomijane aranżacyjnie pomieszczenie, które pełni ważną funkcję: chroni przed zimnem i brudem. Niesłusznie spychamy je na margines – wiatrołap, zwany też przedsionkiem, jest przecież wizytówką naszego domu.
Wiatrołap jest z definicji niewielkim pomieszczeniem łączącym wewnętrzne pomieszczenia budynku ze strefą zewnętrzną. To swego rodzaju „śluza” z drzwiami ograniczającymi napływ zimnego powietrza z jednej strony, a z drugiej – ucieczkę ciepłego powietrza z wewnątrz domu. Tego typu rozwiązanie niesie wiele innych korzyści, przede wszystkim zapewnia dodatkową przestrzeń, np. na szafę mieszczącą obuwie lub odzież wierzchnią. Jeżeli zależy nam na prywatności, a wejście główne mamy usytuowane blisko ulicy, wiatrołap skutecznie ochroni nas przed ciekawskim wzrokiem obcych. Może też stanowić łącznik pomieszczeń gospodarczych (garaż, spiżarnia, kotłownia).
Budowa przedsionka – o czym pamiętać?
Jeżeli te zalety nas przekonują, możemy w prosty sposób przebudować strefę wejściową. Najprostsze rozwiązanie to wykorzystanie istniejącego już holu poprzez zabudowanie go lekką ścianą i montaż dodatkowej pary drzwi. Jeśli natomiast zależy nam na powiększeniu przestrzeni użytkowej, najprostszym rozwiązaniem będzie przybudówka. W tym przypadku możemy się zdecydować na solidną murowaną konstrukcję, lekkie pomieszczenie z drewna lub przeszklenie opierające się na profilach z PVC lub aluminium. Propozycją dla oszczędnych jest przybudówka z otwartą ścianą. Zazwyczaj obiekt ten jest posadowiony w postaci litery „L”. Rozwiązanie to, choć zapewnia mniejszy komfort, daje ochronę przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Warta rozważenia jest budowa podcienia, czyli wkomponowanie nowego pomieszczenia w bryłę domu.
Aranżacja i wykończenie. Czy warto inwestować ?
Decydując się na budowę przedsionka, pamiętajmy o kilku istotnych rzeczach:
- Wentylacja – jest konieczna w zamkniętych konstrukcjach murowanych. Jeżeli stawiamy na lekkie drewniane szkielety, możemy z niej zrezygnować.
- Architektura – nowo powstała konstrukcja powinna stanowić spójny element z resztą budynku lub nawiązywać stylem do całości.
- Ogrzewanie lub odpowiednia izolacja cieplna, w której wykorzystamy produkty z serii KNAUF Therm PRO. Zapewniają one doskonałą izolację termiczną podłóg z płyt prefabrykowanych, pod podkładem posadzkowym, jak też podłóg na gruncie. Sprawdzą się również, gdy zastosujemy ogrzewanie podłogowe. W przypadku dachów i ścian z kolei można je z powodzeniem stosować na stropodachach pełnych lub jako płyty warstwowe ścienne i dachowe z okładzinami z papy.
Koszty a użyteczność
Przedsionek w wielu przypadkach może się okazać wielofunkcyjnym, bardzo użytecznym pomieszczeniem, którego aranżacja wiąże się z niewielkimi kosztami – zarówno posadowienia, jak utrzymania. To z kolei może się przyczynić do obniżenia kosztów ogrzewania. Zdecydowanie jest to rozwiązanie warte rozważenia.