x

Wiosenny balkon

Zanim zabierzemy się za ustawianie mebli i obsadzanie donic kolorowymi roślinami, trzeba przyjrzeć się temu, w jakim stanie jest nasz balkon po zimie. Jesienna słota, przymrozki i roztopy mogły bowiem odcisnąć na nim swój ślad.

Jak sprzątać balkon

Wystaw przechowywane na balkonie meble, doniczki i skrzynki. Sprawdź, jak wygląda posadzka lub drewno, którym wyłożony jest balkon. Czy nie zagościła na tam wilgoć? Wymieć dokładnie całą powierzchnię, a następnie zastosuj specjalne środki do czyszczenia i pielęgnacji balkonu. Usuwają one uporczywe, oleiste i tłuste zabrudzenia, a po ich użyciu podłoga jest czysta i pachnąca. Jeśli na balkonie są drewniane panele, trzeba zbadać, czy nie uległy zagrzybieniu, a w razie potrzeby użyć preparatów do walki z pleśnią, po czym nanieść impregnat do drewna.

Jeśli na balkonie masz drewniane meble, także poddaj je renowacji. Balustradom przyda się ponowne malowanie, jeżeli farba nie jest już w dobrym stanie.

Rośliny na balkonie

Balkon jest małym ogrodem i taką funkcję w skali mikro ma spełniać. Ogród natomiast może być kwiatowy, warzywny albo wypoczynkowy. Wszystko to zaaranżujesz także na balkonie, nawet w mieście.

Kiedy ozdabiać balkon roślinami? Już w marcu posadź tam bratki i stokrotki, bo one zostały specjalnie zahartowane i przymrozki nie są im straszne. Zobacz, jak się mają rośliny zeszłoroczne, które zimowały na balkonie. Chłodne miesiące przetrwają też odpowiednio otulone róże w dużych donicach, astry krzaczaste, goździki ogrodowe, lawendy, liliowce, rozchodniki i tawuły. Można też hodować na balkonie niewielkie odmiany azalii, bukszpany, a nawet karłowate formy drzew, takie jak jabłoń czy grusza.

Kwiatowe kompozycje

W połowie maja można sobie pozwolić na wszystkie gatunki kwiatów – pelargonie, petunie, aksamitki, niecierpki oraz lobelie. Spróbuj stworzyć z nich kompozycje. Pięknie wyglądają np. pelargonie z trzmieliną.

Balkon może być też warzywnikiem. Ogrodnictwo balkonowe ma się coraz lepiej, bo bez problemu możemy znaleźć miniaturowe odmiany warzyw. W tych warunkach uzyskasz znakomite plony: udają się miniaturowe pomidory, sałaty, rzodkiewki, poziomki, truskawki, a nawet cukinie. Świetnie sprawdzą się zioła, takie jak mięta, tymianek, rozmaryn czy szczypiorek.

W końcu przyjemny relaks

Wybierz wygodne meble balkonowe. W zależności od powierzchni, jaką dysponujesz, dobrze przemyśl ich rodzaj – mogą być to np. fotele ratanowe ze zdejmowanymi w razie deszczu poduszkami lub druciane krzesła. Może zmieści się też podwieszany bujak?

Na pewno przyda się niewielki stolik, na którym postawisz filiżankę z kawą i położysz książkę. Pomyśl też o oświetleniu. Mogą to być lampiony na świeczki lub naftowe lampy.

Ochrona przed słońcem

Balkon mocno nasłoneczniony warto wyposażyć w parasol ogrodowy, a nawet (po uzyskaniu zgody wspólnoty mieszkańców lub spółdzielni) w wysuwaną markizę.

Jeśli dysponujesz większą powierzchnią, postaw stół, przy którym można robić małe balkonowe przyjęcia. To będzie towarzyski przebój sezonu! Przestrzegamy jednak przed przygotowywaniem balkonowego grilla. Zapach dymu niekoniecznie musi podobać się sąsiadom.

Nie zapomnij!

Nie traktuj balkonu jak przechowalni. Trzepaczka do dywanów, plastikowe donice czy garnki z potrawami nie powinny zakłócać błogiego relaksu i psuć widoku. Jeśli chcesz na balkonie suszyć pranie, pomyśl o demontowanej suszarce na balustradę lub suszarce ustawianej wyłącznie w razie potrzeby.

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Urządzamy domową galerię na ścianie

Spersonalizujcie swoje cztery kąty! Nawet najwięksi miłośnicy >>>

Czyszczenie i impregnacja płytek

Okładziny ścienne i podłogowe wykonane z płytek ceramicznych są >>>

Jak urządzić domową spiżarnię?

O spiżarniach znowu przypomnieliśmy sobie, oglądając w kinach >>>

Jak uzyskać dekoracyjny efekt surowego betonu w salonie?

Surowy beton stał się jednym z najgorętszych motywów >>>

Aranżacja pierwszego mieszkania

Mamy już w mieszkaniu ściany, drzwi oraz podłogę, teraz szykujemy >>>

Jak zbudować półkę z płyty gipsowej?

Jednym z tanich sposobów wykonania niepowtarzalnego wnętrza >>>

Docieplanie starego domu – krok po kroku

Ocieplenia z powodzeniem stosowane jeszcze kilkanaście lub >>>

Jak zamontować ścianę działową?

Zabudowę ścian działowych z płyty gipsowo-kartonowej rozpoczynamy >>>

Jak wykorzystać płytę gipsową w łazience?

Technologia suchej zabudowy pozwala na dowolne kształtowanie >>>

Świąteczne iluminacje na elewacjach. Piękne ściany nie tylko od święta!

Właściciele domów jednorodzinnych coraz chętniej, ozdabiając >>>

Najlepsze pomysły na walentynkowy prezent

Walentynki to czas obdarowywania się wyznaniami, ale nie zaszkodzi >>>

Montaż okien w warstwie ocieplenia

Wszyscy chcemy mieć ciepło w domu, a jednocześnie płacić jak >>>

CZYTAJ PODOBNE