x

Właściwości wełny drzewnej – ocieplamy garaż

ocieplanie garażu wełną

Choć w garażu przede wszystkim parkujesz swój samochód, przestrzeń ta niejednokrotnie wykorzystywana jest również jako prywatny warsztat, sala prób dla zespołów muzycznych, a nawet przydomowy minimagazyn. Jak rozwiązać problem chłodu w tym pomieszczeniu? Wełna drzewna pozwoli ocieplić garaż zarówno podziemny, jak i klasyczny.

Głównych powodów, dla których warto rozważyć docieplenie garażu, jest kilka. Po pierwsze, majsterkowanie ze zgrabiałymi od zimna dłońmi to średnia przyjemność. Po drugie, chłód może zaszkodzić przedmiotom, które przechowujesz w garażu. W końcu po trzecie, i chyba najważniejsze, wsiadanie do wychłodzonego samochodu to koszmar każdego zimowego poranka. A przecież lepiej zaczynać kolejny dzień pracy z dobrym humorem!

Właściwości wełny drzewnej – ocieplamy garaż

Czym ocieplić garaż?

Specjaliści wskazują na różnice w sposobach ocieplania garażu murowanego i blaszanego. Wiążą się one zarówno z nakładem pracy, jakiego wymaga ta czynność, jak i z niezbędnymi do jej wykonania materiałami. Do wyboru mamy wełnę drzewną, mineralną oraz styropian, który wykorzystamy na fasadę (np. Knauf ETIXX). Są to produkty odpowiednio ognioodporne i dobrze trzymające ciepło.

Eksperci zwracają również uwagę na grubość materiału termoizolacyjnego. Zbyt cienka warstwa wiąże się w dużymi stratami ciepła w pomieszczeniu. Surowca nie może być też zbyt dużo, gdyż w naszym garażu zrobi się po prostu za ciasno. Przyjęło się, że około 15-centymetrowe płyty z wełny drzewnej wystarczą, jeżeli chodzi o ściany, natomiast na strop najlepiej przeznaczyć płyty około 12- centymetrowe. Ocieplając sufit i ściany, wełnę układamy na folii paroizolacyjnej, natomiast całość wykańczamy, wykorzystując płyty g-k.

ocieplanie garażu wełną drewnianą

Garaż murowany i blaszany

Jeżeli chodzi o garaż blaszany, najlepiej ocieplać go samym styropianem. Wiąże się to z dużą ekspozycją na promienie słoneczne w okresie letnim, która w przypadku wykorzystania dodatkowego materiału może zamienić nasz warsztat w tropiki. Ściany wewnętrzne garaży blaszanych zazwyczaj wykłada się styropianem o grubości około 3 centymetrów. Płyty przykleja się, wykorzystując klej montażowy lub piankę.

Zarówno obiekty murowane, jak i blaszane ocieplamy na zewnątrz, wykorzystując płyty styropianowe. Do zabezpieczenia styropianu służy siatka montażowa, po nałożeniu której można obłożyć go tynkiem.

Zalety wełny drzewnej

Wełna drzewna to materiał naturalny, będący wynikiem finalnego procesu obróbki drewna. Wyroby wykonane z tego surowca cenione są za właściwość tłumienia dźwięków, dlatego często wykorzystuje się je do wyciszania pomieszczeń. Jest to cecha bardzo przydatna, jeśli garaż znajduje się blisko zabudowań (głośne majsterkowanie może zakłócać mir domowy twoich sąsiadów) lub wykorzystujesz go w charakterze sali prób dla swojego zespołu.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Wełna drzewna nie tylko jest przyjazna dla środowiska naturalnego, ale również nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Ma też wiele niemal niesamowitych właściwości. Przede wszystkim zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Jako materiał otwarty dyfuzyjnie wspiera migrację wody, regulując tym samym jej ilość w pomieszczeniu. Doskonale absorbuje parę wodną, co jednak nie osłabia jej właściwości izolacyjnych. Jest to również niepalny materiał budowlany, który osiąga klasę reakcji na ogień przynajmniej A2.

Wełna drzewna stawia zacięty opór grzybom oraz pleśniom, a jej kwaśny odczyn odstrasza zwierzęta – dzięki zastosowaniu wełny możesz mieć pewność, że kuny i myszy nie zechcą zalęgnąć się w ścianach twojego garażu.

garaż ocieplany wełną drzewną

Więcej niż garaż

Wielu mężczyzn traktuje swój garaż nie tylko jako przestrzeń czysto użytkową, ale również swego rodzaju ucieczkę od prozy życia i codziennych zmartwień. Kilka godzin pod odnawianym starym Fiatem 125, sobotnie popołudnie spędzone na jam session z kolegami z amatorskiego zespołu bluesowego czy codzienne doglądanie stanu przepięknej makiety miasta z misternie ułożonymi szynami kolejki wąskotorowej to czasem wszystko, czego trzeba po całym dniu lub tygodniu pracy. Warto zadbać, by można cieszyć się nimi o każdej porze roku.

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE