Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest duża szafa w przedpokoju. To w niej schowamy ubrania zimowe, walizki, torby i torebki, buty, a nawet odkurzacz czy deske do prasowania. Jaką więc szafę wybrać by pomieściła wszystkie te przedmioty? Która szafa będzie lepsza: wolnostojąca czy do zabudowy?

Szafy wnękowe

Szafy do zabudowy, czyli wnękowe, to szafy robione na wymiar. Wybierając takie rozwiazanie musisz mieć świadomość, że jest to rozwiązanie na stałe, gdyż konstrukcja szafy opiera się na ścianach i suficie.

Szafy wnękowe dostosowane są do potrzeb zamawiającego. Tworzone są na wymiar, czyli idealnie dopasują się do miejsca, w którym chcesz je postawić. Możesz wybrać rodzaj i kolor drewna bądź metalu. Decydujesz, które drzwi będą dla ciebie wygodniejsze: przesuwane czy otwierane w tradycyjny sposób. Układ wewnątrz takiej szafy, czyli wszystkie półki, przegródki czy wieszaki również zależy od Ciebie. Dostosuj ich ilość i wielkość do swoich potrzeb. Każda półka może mieć inny rozmiar, a wieszaki mogą być ulokowane na różnych wysokościach. To bardzo wygodne ze względu na różnorodność wymagań każdego z nas.

 

Zwykle w przedpokoju jest „naturalne” miejsce na szafę – 3 ściany (2 boczne i tylna) i wystarczy wybrać do nich odpowiednie półki oraz przesuwny panel drzwiowy. Jezeli w naszym przedpokoju nie mamy zaaranżowanej takiej przestrzeni, wtedy warto pomysleć o udtawieniu dodatkowej ściany bocznej z płyty g-k i zastosować podwójne płytowanie, żeby była odpowiednio wytrzymała. Przedni panel standardowo wykonujemy z płyty meblowej lub wykorzystujemy proste i tanie rozwiązanie – wieszamy materiałową zasłonkę.

Do lekkich  ścian działowych, a więc płyt gipsowo-kartonowych na metalowym ruszcie półki i drążki mocujemy wkrętami gwintowanymi z plastikowymi kołkami spiralnymi. Nie trzeba wiercić dla nich specjalnych otworów, gdyż są one samonawiercające. Najcięższe elementy powinno się zamocować wkrętami ze specjalnymi kołkami do mocowania w pustych przestrzeniach, czyli kołkami ściągającymi, które wytrzymują wysokie punktowe obciążenie. Idealne będą kołki Knauf Hartmut M. Można również przymocować do powierzchni ścian gipsowo-kartonowych płyt pilśniowych, a następnie – półek i drążków.

Wnętrze szafy (półki) również można wykonać z płyt g-k, niezbędne będą również standardowe elementy wyposażenia szaf, np. drążkii wieszaki, które kupimy w kazdym sklepie z wyposazeniem wnętrz.

Szafy wolnostojące

Wolnostojące szafy to proste i wygodne rozwiązanie. Możemy kupić je w częściach, a potem samodzielnie składać w domu. Ich zaletą jest to, że możemy je dowolnie przesuwać. Minusem jednak jest ich mała powierzchnia użytkowa, a także wystające elementy.