x

Wybieramy wannę idealną

Wybieramy wannę idealną

Kupując wannę mamy do wyboru kilka rodzajów materiału. W sklepach znajdziemy najpopularniejsze wanny żeliwne, stalowe i akrylowe. Oferta sklepów sanitarnych to także przeróżne kaształty i wymiary, także możliwość projektu na zamówienie. 

Wanny żeliwne

Wanny żeliwne są solidne i trwałe. Zazwyczaj są zaprojektowane jako elegancki i wolnostojący “mebel” do pokojów kapielowych. Najcześniej wybierane sa przez miłośników stylu vintage ale także do nowoczesnych wnętrz i loftów. Ich zaletą jest to, że wanny żeliwne pokryte emalią odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne i nie niszczą się mimo upływu czasu. Plusem jest również to, że utrzymuje się w nich stała temperatura wody.  Jednak nie wypełnione są zimne w dotyku i potrzebują czasu by się nagrzać. Minusem jest ciężar wanien żeliwnych i mała różnorodność kolorów i kształtów.

Wanny stalowe

Wanny stalowe są dostępne w wielu kolorach, kształtach i wymiarach. Nowoczesne emalie, którymi się je pokrywa, gwarantują odporność na uderzenia, zarysowania i działanie detergentów. Nie są zbyt ciężkie – to ich duża zaleta. Wadą natomiast może być fakt, że nienapełnione wodą są zimne.

Stal dobrze przewodzi ciepło, dlatego ciepła woda szybko w nich stygnie. Można temu zaradzić montując obudowę styropianową. Izoluje ona wannę termicznie oraz ją wygłusza – nalewanie wody nie powoduje hałasu.

Wanny akrylowe

Wanny akrylowe mają różnorodną kolorystykę i kształty. Są najlżejsze ze wszystkich rodzajów wanien i długo utrzymują stałą temperaturę. Są też ciche w użytkowaniu.

Dużym plusem jest łatwość utrzymania wanny w czystości: nie powstają na niej zacieki, ślady rdzy i przebarwienia. Powierzchnia wanny jest gładka, przyjemna i ciepła w dotyku. Wadą wanien akrylowych jest dość duża podatność na zarysowania i uderzenia. Dlatego taką wannę warto obudować by zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Świetnie sprawdzi się tu system obudowy płytami g-k na stelażu metalowym. Jak samodzielnie zrobić zabudowę wanny zobaczycie tutaj>>

Zabudowa wannyna stelażu metalowym krok po kroku

1. Wannę ustwiamy w wybranym miejscu i podłączamy.

2. Następnie wytrasowujemy miejsce, w którym będziemy mocować profile UW i CW. należy pamiętać, że konstrukcja będzie obłożona podwójną warstwą płyty GKBI. Należy zostawić także miejsce na okładzinę ceramiczną.

3. Docinamy i oklejamy taśmą akustyczną profil UW i mocujemy go do podłogi we wcześniej przygotowanym miejscu.

4. Mocujemy profil CW w pionie do ściany.

5. Docinamy słupki z profilu CW i rozstawiamy je max co 40 cm. Należy pamietać, by wyznaczyć miejsca na rewizję i rozmieścić tak pionowe słupki konstrukcji, aby nie trzeba było ich ciąć podczas mocowania rewizji.  Od góry zamykamy konstrukcję profilem UW.

Obudowa małej wanny
W przypadku, kiedy mamy małą wannę i jej rant jest wąski, konstrukcję możemy wykonać za pomocą profili UD i CD.

  1. Wykonujemy konstrukcję obwodową za pomocą profilu UD. Zagęszczamy ją profilem CD.
  2. Poszczególne profile pionujemy i skręcamy ze sobą za pomocą wkrętów LB 3,5×9,5, nazywanych często „pchełkami”.
  3. Przykręcamy płyty. Montujemy dwie warstwy. Pierwszą przykręcamy wkrętami TN 25 max co 60 cm, drugą wkrętami TN 35.
  4. W przypadku  połączeń na płycie w pierwszej warstwie, należy łączenia płyt w drugiej warstwie przesunąć o 40 cm.
  5. Szpachlujemy połączenia płyt zarówno w pierwszej jak i w drugiej warstwie.

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE