x

Wykończenie pierwszego mieszkania

Wykańczanie lub remont mieszkania to poważna inwestycja, która ma nam służyć przez lata. Rzadko jednak zdarza się, że budżet mamy nieograniczony i przychodzi moment, kiedy musimy podjąć decyzję na czym oszczędzamy, a na czym nie. Od czego w takim razie zacząć? Od tego co najważniejsze – od architektury mieszkania, czyli od układu ścian, proporcji pomieszczeń, rodzaju podłóg, drzwi i okien.

Za mała łazienka, za duży przedpokój, rodzi się dziecko

Właściwy układ i wielkość pomieszczeń to pierwsza rzecz, na której nie powinniśmy oszczędzać. Wszystko jedno, czy mieszkanie kupujemy od dewelopera, czy z rynku wtórnego. Musi być dostosowane do naszych potrzeb. Wystarczy wyburzyć niektóre ściany i postawić je w innym miejscu.

Możemy dzięki temu zmienić układ mieszkania i wygospodarować miejsce np. na sypialnię dla dziecka albo na garderobę. Robi się to w prosty sposób, wykorzystując do tego system suchej zabudowy. Jeśli budżet jest napięty, oszczędności uzyskamy biorąc na siebie np. prace rozbiórkowe.
shutterstock_428492521
Sucha zabudowa to lekkie systemy wznoszone na szkielecie metalowym lub drewnianym, izolowane zwykle wełną mineralną lub styropianem i okładane płytami gipsowo-kartonowymi. Jest wiele firm, które dysponują takimi rozwiązaniami. Tu nie warto oszczędzać i lepiej zainwestować w kompletny system pochodzący od jednego, sprawdzonego producenta, a nie dobierać jego poszczególne elementy w różnych marketach budowlanych.

Przecież taka ściana ma pełnić swoje zadanie przez wiele lat. Będziemy mieli pewność co do jakości materiałów, a jednocześnie renomowany taki producent zagwarantuje nam właściwy dobór odpowiednich komponentów systemu, dostosowując go do naszych potrzeb.

Jeśli chcemy dobrze wyciszyć ścianę między łazienką a sypialnią dziecka – do dyspozycji będziemy mieli zarówno płyty gipsowo-kartonowe jak i wełnę mineralną o podwyższonych parametrach akustycznych. Jeśli wykańczamy łazienkę – dostaniemy płyty gipsowo-kartonowe przystosowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności .

shutterstock_226885162

Panele, deski czy parkiet?

Podłoga to ważna część architektury naszego mieszkania i najbardziej narażona na uszkodzenia. To również element, którego w przypadku błędnej decyzji tak łatwo w przyszłości nie zmienimy. Stajemy zatem przed trudnym wyborem – między drewnopodobnymi panelami podłogowymi a deskami lub parkietem. Najtańsze są panele drewnopodobne, najdroższe – lite deski. Trochę tańszym od nich – i również naturalnym – rozwiązaniem są deski warstwowe lub parkiet.
Wielu architektów wnętrz uważa panele drewnopodobne za najgorsze jakościowo rozwiązanie i nie poleca ich stosowania. Są najmniej trwałe ze wszystkich powyższych rozwiązań, mało odporne na wilgoć, a przede wszystkim nienaturalne. Przez to łatwo się elektryzują, przyciągając cząsteczki kurzu czy sierść zwierząt. Trudno taką podłogę utrzymać w czystości, a naelektryzowana powierzchnia daje poczucie ciągłego dyskomfortu. Nie warto oszczędzać, warto sięgnąć po naturalne drewno.
Panele drewniane robione są z dwóch lub trzech warstw drewna, z których wierzchnia wykonana jest ze szlachetnych gatunków drewna europejskiego lub egzotycznego. Są fabrycznie kryte wieloma warstwami lakierów i łatwe w odnawianiu.
Parkiet jest trwały i ceniony za naturalny wygląd. Podłoga z parkietu jest zdrowa – nie elektryzuje się i polecana jest alergikom.

Okna i drzwi

Jeżeli mieszkanie kupiliśmy od dewelopera to okna są już faktem dokonanym. Jeżeli z rynku wtórnego, to możemy je wymienić – najlepiej na drewniane z uchylnymi wszystkimi skrzydłami.
Drzwi – tu można sporo zaoszczędzić, ale nie warto. Drzwi to nie tylko skrzydło, ale też mechanizm zamykający i ościeżnica, czyli futryna. W marketach budowlanych mamy do dyspozycji drzwi o standardowych rozmiarach i wykończeniu. A my chcemy, aby pasowały do naszej podłogi i przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Jedno z nich chcemy np. wyciszyć, drugie trochę doświetlić, a garderoba w przedpokoju musi być zamykana na drzwi przesuwne, bo na otwierane jest za mało miejsca.

Najlepiej zatem je zamówić u sprawdzonego producenta, który specjalizuje się w ich wytwarzaniu i ma swoich autoryzowanych wykonawców. To będą naprawdę dobrze wydane pieniądze.
Najważniejszą rzecz – architekturę mieszkania – mamy już dopieszczoną. Zrobiliśmy dobry początek. Teraz kolej na wykańczanie mieszkania.

shutterstock_326492420

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE