x

Jak zaaranżować siedzisko w oknie wykuszowym

Okna wykuszowe pobudzają wyobraźnię… Wizja wieczoru spędzonego z książką i ciepłą herbatą na stylowym, przytulnym siedzisku, gdy na zewnątrz szaleje śnieżyca lub leje deszcz, chyba nigdy nie straci swojej magii. Jeżeli okno w twoim pokoju ma odpowiednio niski parapet, warto wykorzystać tę niezwykłą przestrzeń.

Tradycyjne okna wykuszowe stanowią element domu wychodzący poza jego bryłę. Na zewnątrz mogą wyglądać jak dodatkowy obiekt architektoniczny, choć tak naprawdę są przedłużeniem pomieszczenia, w którym się znajdują. Bay windows z prawdziwego zdarzenia służą za dodatkowe siedzisko bez konieczności wstawiania do pokoju kolejnego mebla, ale również dostarczają do wnętrza naturalne światło. Jest to również dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać na wiele pomysłowych sposobów.

Jak zaaranżować siedzisko w oknie wykuszowym

Parapet zamiast półki

Nawet jeśli w twoim mieszkaniu nie ma okna wykuszowego, możesz urządzić sobie komfortowe siedzisko na parapecie. Idealnym punktem wyjścia do zaaranżowania takiego przytulnego kącika będzie na pewno niski i szeroki parapet. Dodatkową przestrzeń zyskasz stosując takie rozwiązania, jak zabudowa kaloryfera – sprawdzi się tutaj wytrzymały, drewniany stelaż. Pamiętaj jednak, żeby nie odcinać się od dopływu ciepła. Łatwy dostęp do kaloryfera zapewni drewniana, otwierana kratownica. Chociaż jest to rozwiązanie najprostsze, daje ono najlepszy efekt. Jeżeli natomiast pod oknem, w którym chcesz urządzić sobie siedzisko, nie ma kaloryfera, przedłużenie parapetu posłużyć może jako elegancka szafka na książki, gazety lub ubrania. Dodatkowy mebel bez konieczności zbytniego zagracania pomieszczenia to zawsze doskonały pomysł!

Zabudowa pod parapetem

Szafka pod parapetem daje szerokie pole do popisu. Skoro nie musisz się martwić o ciepło dostarczane przez kaloryfer, możesz swoje nowe siedzisko zabudować, ozdabiając je w sposób współgrający z charakterem całego pomieszczenia. Wartym rozważenia pomysłem jest stylowa mozaika z płytek ceramicznych. Pamiętaj tylko, by zaopatrzyć się w dobry, wysokoelastyczny klej (np. KNAUF K4 ELASTYCZNY PLUS). Wybierz produkt sprawdzony, wytrzymały i odporny na zmiany temperatury – w ten sposób twoje wyjątkowe siedzisko zawsze będzie tak samo atrakcyjne.

Wygoda przede wszystkim

Wygląd jest bardzo ważny, ale przede wszystkim chodzi o wygodę. Siedzenie w oknie wykuszowym musi być przyjemne i komfortowe. Najprostszym, choć może nie najtańszym sposobem, jest zamówienie szytego na miarę materaca, który w stu procentach wpasuje się w twoje okno wykuszowe. Tańsze będzie na pewno znalezienie odpowiednio dużej gąbki, przycięcie jej do rozmiaru parapetu i obszycie tkaniną. Możesz również obłożyć siedzisko grubą warstwą poduszek. To ostatnie rozwiązanie sprawi, że pokój będzie wyglądał jeszcze bardziej przytulnie.

Poduszki leżące bezpośrednio na parapecie warto przymocować dodatkowo taśmą na rzep. Nie będą się wtedy zsuwać przy każdym twoim ruchu. Nie zapomnij o zachowaniu spójności stylistycznej i kolorystycznej – w przeciwnym razie twoje siedzisko zakłóci cały wystrój wnętrza.

Jak zaaranżować siedzisko w oknie wykuszowym

Odpowiednie oświetlenie

Naturalne światło słoneczne wpadające przez okno zapewni ci wspaniały relaks z książką. Co jednak z wieczorami albo ponurymi dniami, gdy niebo zasnute jest grubą kołdrą ciemnych chmur? Bez dodatkowego oświetlenia raczej się nie obędzie. Jednym z rozwiązań jest montaż lampek na przeciwległych ścianach tuż przy oknie. Niewielkie ledy o umiarkowanej sile nie będą przeszkadzać w otwieraniu okna i zamienią okna w sklepową ekspozycję, w której wszystko widać jak na dłoni. Sprawdzi się tu również przenośna lampka, którą przymocujesz do okna w razie niedostatku światła słonecznego. Jeżeli myślisz o roletach bądź żaluzjach, zalecane są rolety z prześwitem. Montaż takiego rozwiązania pozwala na regulację natężenia światła wpadającego do pomieszczenia i podglądanie życia toczącego się za oknem. Lepiej natomiast zrezygnować z zasłon lub firanek, które zabierają miejsce i mogą być niewygodne. Nowoczesne wnętrze może się bez nich obyć.

Siedziska w oknie wykuszowym dają prawdziwe pole do popisu dla zapalonych aranżerów przestrzeni. Przeciwległe ściany ozdobić możesz ciekawymi muralami, ramkami ze zdjęciami albo zawiesić na nich półki na książki. Pomysłów jest wiele, a ich wybór zależy wyłącznie od twojej wyobraźni.

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE