Zabezpieczenie elementów elewacji z cegły, betonu, płytek lub kamienia
Zarówno nowy, jak i starszy tynk elewacyjny – aby dobrze wyglądał i utrzymywał parametry użytkowe – wymaga fachowego podejścia. Nowa elewacja musi zostać zabezpieczona przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, starsza elewacja wiąże się z takimi działaniami, jak czyszczenie elewacji i ochrona przed mikroorganizmami. Jak zabezpieczać elewację z cegły, tynku lub kamienia?
Odpowiednie, wcześniejsze zabezpieczenie elewacji pozwoli uniknąć szkód (związanych np. z zaciekami oraz obecnością grzybów i pleśni), a tym samym kosztów związanych z jej renowacją.
Elewacje nowe
Zjawiska pogodowe, takie jak zacinający deszcz, intensywne opady, przymrozki, wiatry i wiele innych destrukcyjnych czynników atmosferycznych, bardzo szybko mogą zniszczyć nową, ładną elewację na budynku mieszkalnym. Właściciel lub zarządca budynku ma prawny obowiązek zadbać o utrzymanie i odpowiedni stan techniczny oraz estetyczny elewacji. Jak dbać o nową elewację?
Nowo położony tynk elewacyjny albo elewacja z betonu, kamienia, cegły wymaga zabezpieczenia przed działaniem glonów i grzybów przez zastosowanie specjalistycznych preparatów: farb lub tynków, które powodują, że powierzchnia elewacji nie będzie podatna na destrukcyjne działanie mikroorganizmów. Aby zabezpieczyć elewację przed działaniem glonów i pleśni – zwłaszcza na budynkach przy parkach, lasach i zbiornikach wodnych – można zastosować odpowiedni tynk elewacyjny, odporny na działanie tej grupy organizmów (np. KNAUF KATI). Z uwagi na to, że grzyby i pleśnie rozwijają się w środowisku o dużej wilgotności, bardzo istotną sprawą jest ochrona elewacji przed wilgocią poprzez jej impregnację. Pomocny może być preparat KNAUF IMPREGNAT NA BALKONY I TARASY – jeden środek do impregnacji zarówno elementów dekoracyjnych na elewacjach, np. elementów z kamienia nawiązujących do płytek na tarasie, jak i samego tarasu czy balkonu.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć drewno na elewacji?
Elewacje wieloletnie
Wszelkie rodzaje materiałów wykończeniowych: tynk, kamień, cegła – są podatne na działanie grzybów i pleśni. Jeśli pojawiła się tam wilgoć – a ściana nie była odpowiednio zabezpieczona, mogło dojść do rozwoju grzybów i pleśni na elewacji. Działania będą wówczas polegały na usuwaniu brudu, osadu i pleśni. Do poszczególnych rodzajów elewacji (tynku, kamienia, cegły) są odpowiednie preparaty, o czym poniżej.
W przypadku gdy ściana jest mocno dotknięta korozją biologiczną, tzn. w sporej części zaatakowana przed glony, grzyby i inne destrukcyjne mikroorganizmy, należy czyszczenie elewacji przeprowadzić w następujących krokach:
- Czyszczenie elewacji:
- tynkowej – twardą szczotką oraz myjką parową;
- klinkierowej – delikatne czyszczenie mechaniczne piaskarką lub „kamień o kamień” (szczotka stalowa pozostawi ślady nie do usunięcia);
- kamiennej – szczotką z małą ilością wody. Przy elewacji kamiennej i z cegły klinkierowej pomocny będzieKNAUF ŚRODEK DO CZYSZCZENIA KAMIENIA.
- Nakładanie preparatu bakteriobójczego i grzybobójczego na elewację – np. KNAUF ŚRODEK DO ZWLACZANIA PLEŚNI. Ten preparat nie tylko upora się z obecnym skażeniem, ale też usunie brzydkie, ciemne plamy oraz pomoże zapobiegać ponownemu rozwojowi pleśni.
Zobacz także: Przebarwienia tynku na elewacji
Zabezpieczanie elewacji z różnych materiałów
- Elewacja z tynku
Najbardziej podatne na działanie grzybów są tynki mineralne. Nie są niczym zabezpieczone przed działaniem pleśni i grzybów. Chcąc utrzymać ich barwę i estetykę, elewację z tynku mineralnego musimy zabezpieczyć i zaimpregnować. KNAUF FASSI – ten środek nadaje się do tego, jak i do każdego rodzaju tynku.
Tynki polimerowe, tj. akrylowe, silikonowe czy silikatowe, mają w składzie biocydy, co skutecznie je chroni przed działaniem mikroorganizmów i zapewnia trwałość elewacji.
- Elewacja z cegły
Zabezpieczenie elewacji z cegły klinkierowej powinno się opierać na produktach do pielęgnacji cegły. Na rynku są dostępne m.in. oleje do klinkieru, które powlekają cegłę od zewnątrz i chronią przed dostawaniem się wilgoci, brudu i mikroorganizmów do środka. Preparaty do ochrony elewacji z cegły wyschnięciu chronią mur przed działaniem wody. Do czyszczenia warto wykorzystać chemię specjalistyczną, jak. KNAUF ŚRODEK DO CZYSZCZENIA KAMIENIA
Zobacz także: Jak odnowić brudną elewację domu?
- Elewacja z kamienia
Elewacja z kamienia naturalnego to duża inwestycja, warto więc odpowiednio ją konserwować. Kamień jako materiał porowaty jest z definicji narażony na działanie grzybów i mchów. Co więcej, jest to surowiec nasiąkliwy – działanie deszczu może skutkować białym nalotem, a także pękaniem struktur kamiennej elewacji. Przed montażem kamienia warto go wypolerować, oszlifować i wygładzić – mniejsza porowatość oznacza większą odporność na warunki atmosferyczne i przenikanie brudu i destrukcyjnej wilgoci. Impregnacja kamienia polega na wypełnianiu porów surowca; najlepiej wykorzystać przeznaczone do tego środki na bazie silikonów. Zabrudzenia można usunąć, szczotkując kamień oraz stosując specjalistyczne środki czyszczące, takie jak KNAUF ŚRODEK DO CZYSZCZENIA KAMIENIA
Trwałość i dobry stan elewacji są uzależnione od lokalnych warunków: budynki otoczone bujną zielenią są bardziej narażone na wilgoć, a tym samym rozwój mikroorganizmów niż położone z dala od roślin. Elewację powinno się oczyszczać i odświeżać średnio co 5 lat.