x

Zabudowa poddaszy. O czym warto pamiętać?

Poddasze

Obecny trend w budownictwie jednorodzinnym można bez przesady nazwać Epoką Mieszkalnych Poddaszy. Dzięki nim można pogodzić zewnętrzną estetykę budynku (wysoki, skośny dach) z jego funkcjonalnością. Warto jednak pamiętać, że dopiero upowszechnienie suchej zabudowy spowodowało, że poddasza stały się pełnoprawną częścią domu. Wykończenie, w tym otynkowanie pełnego skosów pomieszczenia bez użycia płyt gipsowych było praktycznie niemożliwe.

Stąd wiele stawianych przed laty domów miało poddasza nieużytkowe, służące w najlepszym wypadku za skład niepotrzebnych rzeczy. Dziś można, korzystając z lekkich technologii budowlanych, przerobić je na przyjemne mieszkania. Jedną z takich inwestycji pokazuje poniższa prezentacja.

Podziwiając niewątpliwe walory estetyczne jasnego, pełnego światła pomieszczenia, które było wcześniej ponurą, ciemną norą warto zauważyć też błędy, których nie ustrzegł się właściciel domu. Najpoważniejszym z nich jest zastosowanie do wykończenia poddasza zwykłej płyty gipsowej zamiast płyty GKF o podwyższonej odporności na ogień.

Chociaż prawo budowlane tego wprost nie wymaga, eksperci Knaufa zalecają stosowanie do wykańczania poddaszy płyt GKF (czerwonych), wzmocnionych siatką z włókna szklanego. Dzięki niemu po odparowaniu wody z płyty pod wpływem ognia nie rozpada się ona od razu, ale jeszcze przez pewien czas zachowuje swe właściwości. Najbezpieczniejszym sposobem wykończenia poddasza jest położenie dwóch warstw płyt GKF o grubości 12,5 mm każda.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE