x

Zielone ściany – ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne to rozwiązanie dla tych, którzy na własny, przydomowy ogród nie mogą sobie pozwolić lub uwielbiają zieleń i chcą się nią cieszyć również w domu. Zielona ściana ożywi i odświeży przestrzeń zarówno mieszkania, jak i biura, jednocześnie nadając jej niebanalny charakter.

Wykonanie ogrodu wertykalnego na całej ścianie najlepiej zlecić fachowcom, ale mniejsze realizacje można zaaranżować samodzielnie. Wystarczy mieć pomysł, dobrze naświetloną ścianę i niezbędne materiały.

Ściana pod ogród wertykalny

Decydując się na zieloną ścianę w domu, należy przede wszystkim zacząć od jej projektu, uwzględniając rodzaj roślin, które będziemy chcieli wykorzystać. Niektóre z nich wolą zacienione przestrzenie i niewielką ekspozycję na słońce, inne potrzebują go dużo do prawidłowego rozwoju.

Jeśli decydujemy się na rośliny światłolubne, najlepiej sprawdzą się ściany o wystawie zachodniej lub południowej. W ten sposób zapewnimy roślinom odpowiednią ilość światła w ciągu dnia i nie będzie trzeba specjalnie ich doświetlać, co wiąże się z koniecznością dodatkowych instalacji. Dobre miejsce na ogród wertykalny to pomieszczenie większe, takie jak salon w domu lub salka konferencyjna w biurze.

Montaż ogrodu wertykalnego

Ogrody wertykalne we wnętrzu można założyć, korzystając z gotowych systemów, w których skład wchodzą skrzynie lub specjalne tuleje. Rozwiązania te obejmują system nawadniania z wbudowanymi kroplownikami, ułatwiającymi pielęgnację roślin.

Wybrany fragment ściany należy na początku zabezpieczyć. Sprawdzi się tutaj warstwa izolacyjna z PCV lub membrana ochronna z systemu Knauf Urbanscape. Takie rozwiązanie ochroni ścianę przed wilgocią. Następnie za pomocą wkrętów należy przymocować do ściany kratownicę lub kątowniki, które będą podtrzymywać elementy wybranego systemu. Na koniec montujemy poszczególne panele, w których zasadzimy rośliny.

Wybrana ściana musi mieć dobre właściwości nośne, ponieważ nawet niewielki ogród wertykalny wraz z elementami może ważyć od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów.

Wybór i sadzenie roślin

Do zamocowanych skrzyń lub kieszeni przesadzamy wybrane rośliny. Na tym etapie potrzebna będzie ziemia uniwersalna oraz nawozy o spowolnionym działaniu. Jeśli nie ma obawy, że rośliny przed ukorzenieniem wypadną, można je od razu przesadzić.

Jakie rośliny są najlepsze do stworzenia zielonej ściany w salonie lub w biurze? Wybór jest łatwiejszy niż w przypadku organizowania ogrodu na zewnątrz, ponieważ nie ma tu ryzyka przemarznięcia roślin. Warto jednak zdecydować się na takie, które nie potrzebują dużo miejsca w warstwie nadziemnej i nie mają rozbudowanych systemów korzeniowych. Dobrym wyborem będą rośliny o pokroju pnącym lub płożącym i te z ozdobnymi liśćmi. Pamiętajmy, że w ogrodzie wertykalnym rośliny nie będą miały nieograniczonego miejsca na wzrost.

Do roślin, które dobrze sprawdzą się w takiej konstrukcji, należą pasiatka zwisła, bluszcz pospolity, filodendron pnący lub figowiec pnący. Dobrym wyborem są też paprocie, maranta, guzmanie, zielistki i niedpośpiany.

Ogród w kuchni

Jeśli zieloną ścianę montujemy w dużej, dobrze oświetlonej kuchni, ciekawym pomysłem jest również domowy zielnik. Tutaj można posadzić bazylię, miętę, oregano, tymianek, kolendrę i majeranek, a także szczypiorek czy jarmuż.

Tak wykonany ogród wertykalny dosłownie ożywi przestrzeń domu lub biura, pozwoli cieszyć się zielenią niezależnie od pory roku i wprowadzi do wnętrza niepowtarzalną atmosferę. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak odpowiednie nasłonecznienie i właściwy wybór roślin, a konstrukcję pod zieloną ścianę wykona każdy, nawet „niedzielny” majsterkowicz.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE